I’ve had my Nutrimill for 14 years now. Have I used it much during those 14 years? Saved any dough (ha, see what I did there)? Have I found that it is worth the money to buy a Nutrimill?
Is it Worth the Money to Buy a Nutrimill?
Nutrimills cost around $249 $219 right now. That’s the cost of around 73 loaves of high quality 100% Whole Grain Bread from the store. So is it worth the money to buy a Nutrimill so we can make our bread instead of buying it?
Well, considering that our family can go through at least all 73 of those loaves of bread in just a few months, I’d say yes. Especially when I consider these reasons:
- My Homemade Whole Grain Bread only costs around $1.50/loaf.
- There are only 5 simple ingredients in my homemade bread, and I have those ingredients on hand all the time for ease.
- I can make this Homemade Bread recipe with about 5 minutes of time and effort.
- Bread made from freshly ground flour is the most amazing bread on the planet.
So grinding fresh flour in a Nutrimill actually makes our bread healthier, more delicious, and half the price of store-bought.
Is a Nutrimill a Must-Have?
Could I live without my Nutrimill? I guess. Does it save me time in the kitchen? Not really. But do I love having such a great appliance to help me grind fresh grain for our baked goods? Oh my goodness, YES!
I frequently grind hard and soft white wheat in my Nutrimill, which turns out the most delicious flour, which then turns out the most delicious breads, muffins, cakes, cookies, pancakes, and waffles. Now that I’m so used to baking with freshly ground flour, I’d have a hard time turning back. We’re pretty spoiled! ;)
Want more details about using flour ground in a Nutrimill:
Where do I get grain for my Nutrimill?
I order all of mine in bulk from Azure Standard. I keep a supply of Hard White Wheat (for yeast bread) and a supply of Soft White Wheat (for muffins, cookies, and cakes) on hand at all times. Then I grind it ahead and store it in an ice cream bucket in the freezer to pull out and use as needed.
I highly recommend checking to see if Azure Standard is an option near you. I’ve ordered from them for years and would have a hard time getting by without their monthly deliveries!
So is it worth the money to buy a Nutrimill? I say yes! What do you think?
Besides all of these wonderful reasons, I hope to get one someday because storing good quality wheat flour takes up so much room in my freezer! I can get great flour at a decent price from Amazon (or the Amish store in NY state when I go to visit my sister), but it takes up too much room! With wheat berries, I can store them in my basement and only grind a smaller quantity.
It’s on my list. :)