I think I’m getting the hang of how to “do Costco” for my family. Here’s a look at my March 2022 Costco Trip!
Did you read My Big Costco Experiment? That is when I figured out how to shop Costco effectively for my family. It looks something like this:
My New Costco Plan
- Walk into the store, take a deep breath, and shop for all non-perishables. Clothing, paper products, canned goods, boxed snacks and chips, baking products, applesauce, and whatever else doesn’t require refrigeration or extra care.
- Check-out, load the van, then go back in.
- Take a bathroom break.
- Eat a hotdog and drink a big cup of water.
- I’m not even kidding. This job makes a person need some major sustenance and $1.50 for the big dog/drink combo is pretty rockin’.
- Grab an empty cart again and fill it with all the fresh produce, frozen foods, refrigerated foods, and bread products that we need.
- Check out again, load the van again, open the box of Kombucha I just bought, and drink a bottle for refreshment and survival.
Anyone else shop at Costco like this?
So, March 2022 Costco Trip Round 1:
- 2 bags tortilla chips
- 2 loaves bread
- hot dog buns
- hamburger buns
- bag of veggie straws
- bag of granola
- case of tuna
- box of granola bars (x2)
- jars of peanut butter
- quinoa and rice packets
- case of canned chicken
- bag of brown sugar
- case of mac and cheese
- a bunch of clothes and a bridal shower gift :)
Total for the food: $149
The much-needed hotdog (in case you thought I was kidding):
Then Back for Round Two:
- bag of frozen meatballs
- bag of frozen hamburger patties
- bag of frozen corn
- bag of frozen green beans
- bag of frozen peas
- goat milk cheese
- 2 gallons milk
- tortellini
- heavy cream
- white queso
- naked smoothies (x2)
- avocado mash (x2)
- shredded mozzarella cheese
- shredded colby jack cheese
- polish sausage
- container of croissants
- red grapes
- blueberries
- blackberries
- raspberries
- strawberries
- spring mix
- fresh spinach
- pink lady apples
- gala apples
Total: $265
Total Costco Trip (for groceries): $414
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Stay tuned for more Big Family Food posts, where I share all about how I make food for our big family! And read here to catch up on other posts in this series you may have missed. :)